Dla hodowcy

W tej zakładce znajdziecie Państwo artykuły o tematyce hodowli psów rasowych. Przygotowali je dla Was specjaliści z różnych profesji.

Zachęcamy do lektury !

Pomiar progesteronu

Progesteron jest hormonem płciowym, którego pomiar dostarcza najwięcej informacji, jest najbardziej przydatny w rozrodzie psów.
Wartość pomiaru, a także zakresy wartości prawidłowych mogą się znacznie różnić pomiędzy laboratoriami, metody oznaczenia nigdy więc nie porównujemy wyników z różnych laboratoriów.
Pomiar progesteronu jest bardzo przydatny przy wyznaczeniu terminu krycia, nieźle sprawdza się jako jedyna metoda, ale warto połączyć ja z innymi parametrami np.: cytologia pochwy, USG jajników, ocena wypływu z pochwy, endoskopia dróg rodnych suki. Pierwszy pomiar progesteronu wykonujemy zazwyczaj między 3-7 dniem od początku krwawienia,
czasem do wyznaczenia optymalnego terminu krycia potrzeba kilku pomiarów w odstępach 2 dniowych. Pieniądze zainwestowane w pomiar hormonu zwrócą się w zwiększeniu liczebności miotów, zmniejszeniu ilości pustych kryć. Pomiar progesteronu możemy także wykonywać w trakcie ciąży, umożliwi to w razie zagrożenia ciąży podanie egzogennego progesteronu w tabletkach, co pomoże utrzymać ciąże. Pomiar ten wykonujemy ponadto w przypadku zaburzeń płodności, pomaga wykryć np. niektóre torbiele i nowotwory. Pomiar wykonujemy z surowicy krwi pobranej z żyły odpromieniowej (przedniej łapy) suki.

Dr. wet. Szymon Manias
Gabinet Weterynaryjny MAGvet


Cytologia

Badanie cytologiczne wymazu z pochwy polega na mikroskopowej ocenie odpowiednio zabarwionych komórek ze sklepienia pochwy suki przy pomocy jałowej wymazówki przez lekarza weterynarii.
Wymaz pobieramy:

  • w czasie cieczki jako jedna z pomocniczych metod wyznaczania terminu krycia oraz tzw. oceny czystości tj. oceny ilości bakterii i komórek zapalnych (aby w razie potrzeby na czas wdrożyć leczenie)
  • jako metoda diagnostyczna przy wypływie z pochwy np. przedłużające się plamienie po porodzie, początki ropomacicza
  • jako jedna z metod pozwalająca potwierdzić niechciane krycie tzw. mezalians.
    Pamiętajmy, cytologia z pochwy stanowi tylko jeden z elementów badania lekarskiego. Doświadczony lekarz weterynarii tzw. cytolog może przy pomocy cytologii określić moment cyklu rujowego, aby następnie przy pomocy innych metod np. badania progesteronu wyznaczyć optymalny moment krycia. Przy pomocy badania cytologicznego możemy wykryć wiele stanów chorobowych takich jak przerost flory bakteryjnej, zapalenie pochwy i macicy, cysty na jajnikach, niektóre nowotwory. Badanie cytologiczne możemy wykonywać także z napletka psa samca.
    Przykładowe fotografie z badania cytologicznego:
    Cytologic Changes Through the Canine Estrous Cycle (colostate.edu)

Dr. wet. Szymon Manias
Gabinet Weterynaryjny MAGvet